Όσκαρ 2021: Οι υποψηφιότητες σε όλες τις κατηγορίες

Η χρονιά που πέρασε – και η χρονιά που διανύουμε ως τώρα – υπήρξε η πιο αβέβαιη για τον κινηματογράφο. Τόσο για την επιβίωσή του όπως τον γνωρίζουμε, όσο και για τα καθιερωμένα βραβεία που τον τιμούν κάθε χρόνο.

Η Αμερικανική Ακαδημία Κινηματογράφου προσάρμοσε τα κριτήρια εισαγωγής των ταινιών στα Όσκαρ επιτρέποντας για πρώτη φορά τη συμμετοχή φιλμ που δεν κατάφεραν ποτέ να κυκλοφορήσουν στη μεγάλη οθόνη, και κατασκεύασε έναν ολόδικό της streamer για να τα φέρει πιο κοντά στα μέλη-ψηφοφόρους της.

Το φετινό award season, παρότι και αυτό προβλέψιμο σε έναν αναμενόμενο βαθμό, είχε περιθώριο για εκπλήξεις και φαίνεται πως θα έχει μέχρι τη μεγάλη βραδιά των Όσκαρ στις 26 Απριλίου.

(MINARI)

Διάβασε παρακάτω τις μεγάλες υποψηφιότητες της χρονιάς:

Καλύτερη Ταινία

The Father (Sony Pictures Classics)

Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)

Mank (Netflix)

Minari (A24)

Nomadland (Searchlight Pictures)

Promising Young Woman (Focus Features)

Sound of Metal (Amazon Studios)

The Trial of the Chicago 7 (Netflix)


Καλύτερη Σκηνοθεσία

Thomas Vinterberg (Another Round)

David Fincher (Mank)

Lee Isaac Chung (Minari)

Chloé Zhao (Nomadland)

Emerald Fennell (Promising Young Woman)


Α’ Ανδρικός Ρόλος


Riz Ahmed (Sound of Metal)

Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)

Anthony Hopkins (The Father)

Gary Oldman (Mank)

Steven Yeun (Minari)

Α’ Γυναικείος Ρόλος


Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)

Andra Day (The United States v. Billie Holiday)

Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)

Frances McDormand (Nomadland)

Carey Mulligan (Promising Young Woman)


Β’ Ανδρικός Ρόλος


Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)

Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)

Paul Raci (Sound of Metal)

Lakeith Stanfield (Judas and the Black Messia”)

Β’ Γυναικείος Ρόλος


Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)

Glenn Close (Hillbilly Elegy)

Olivia Colman (The Father)

Amanda Seyfried (Mank)

Yuh-jung Youn (Minari)

Πρωτότυπο Σενάριο


Judas and the Black Messiah (Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas)

Minari (Lee Isaac Chung)

Promising Young Woman (Emerald Fennell)

Sound of Metal (Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance)

The Trial of the Chicago 7 (Aaron Sorkin)


Διασκευασμένο Σενάριο


Borat Subsequent Moviefilm (Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer)

The Father, Christopher Hampton (Florian Zeller)

Nomadland (Chloé Zhao)

One Night in Miami (Kemp Powers)

The White Tiger (Ramin Bahrani)

Διεθνής Παραγωγή


Another Round (Denmark)

Better Days (Hong Kong)

Collective (Romania)

The Man Who Sold His Skin (Tunisia)

Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)


Κινούμενα Σχέδια


Onward (Pixar)

Over the Moon (Netflix)

Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix)

Soul (Pixar)

Wolfwalkers (Apple TV Plus/GKIDS)

Ντοκιμαντέρ


Collective (Magnolia Pictures and Participant)

Crip Camp (Netflix)

The Mole Agent (Gravitas Ventures)

My Octopus Teacher (Netflix)

Time (Amazon Studios)


Καλύτερο Μουσικό Σκορ


Da 5 Bloods (Terence Blanchard)

Mank (Trent Reznor, Atticus Ross)

Minari (Emile Mosseri)

News of the World (James Newton Howard)

Soul (Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste)

Τραγούδι


Fight for You (Judas and the Black Messiah)

Hear My Voice (The Trial of the Chicago 7)

Húsavík (Eurovision Song Contest)

Io Si (Seen) (The Life Ahead)

Speak Now (One Night in Miami)


Διεύθυνση Φωτογραφίας


Judas and the Black Messiah (Sean Bobbitt)

Mank (Erik Messerschmidt)

News of the World (Dariusz Wolski)

Nomadland (Joshua James Richards)

The Trial of the Chicago 7 (Phedon Papamichael)

Κουστούμια


Emma (Alexandra Byrne)

Mank (Trish Summerville)

Ma Rainey’s Black Bottom (Ann Roth)

Mulan (Bina Daigeler)

Pinocchio


Μοντάζ


The Father (Yorgos Lamprinos)

Nomadland (Chloé Zhao)

Promising Young Woman (Frédéric Thoraval)

Sound of Metal (Mikkel E.G. Nielsen)

The Trial of the Chicago 7 (Alan Baumgarten)

Μακιγιάζ/Hairstyling


Emma (Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze)

Hillbilly (Elegy, Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle)

Ma Rainey’s Black Bottom (Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson)

Mank (Kimberley Spiteri, Gigi Williams, Colleen LaBaff)

Pinocchio (Dalia Colli, Dalia Colli and Francesco Pegoretti)

Σκηνογραφία


The Father (Peter Francis, Cathy Featherstone)

Ma Rainey’s Black Bottom (Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton)

Mank (Donald Graham Burt, Jan Pascale)

News of the World (David Crank, Elizabeth Keenan)

Tenet (Nathan Crowley, Kathy Lucas)


Παραγωγή Ήχου


Greyhound (Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer)

Mank (Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin)

News of the World (John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum)

Soul (Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro)

Sound of Metal (Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana)

Οπτικά Εφέ


Love and Monsters

The Midnight Sky (Matt Kasmir, Chris Lawrence, Dave Watkins, Max Solomon)

Mulan (Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram )

The One and Only Ivan (Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez)

Tenet (Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R. Fisher, Mike Chambers)

Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων


Burrow (Disney Plus/Pixar)

Genius Loci (Kazak Productions)

If Anything Happens I Love You (Netflix)

Opera (Beasts and Natives Alike)

Yes-People (CAOZ hf. Hólamói)


Μικρού Μήκους Ντοκιμαντέρ


Colette (Time Travel Unlimited)

A Concerto Is a Conversation (Breakwater Studios)

Do Not Split (Field of Vision)

Hunger Ward (MTV Documentary Films)

A Love Song for Latasha (Netflix)

Μικρού Μήκους


Feeling Through

The Letter Room

The Present

Two Distant Strangers

White Eye

Δείτε επίσης: