Διεθνή Πανεπιστημιάδα Θεάτρου: Το πρόγραμμα

Διεθνή Πανεπιστημιάδα Θεάτρου: Το πρόγραμμα

ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/5/2019 / ΩΡΑ: 7.30΄ μ.μ.
ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ ΔΡΑΣΕΩΝ


1. Shock Troopers  ( χορευτική ομάδα από τις Σέρρες)
στον Πεζόδρομο των «Αστεριών» / ώρα: 7.30 μ.μ.

2 . Φουαγιέ «Αστεριών» : έκθεση Σερραίων εικαστικών με τίτλο : « – 30 »   

3 . Μουσικό Σχολείο Σερρών  Jazz Quintet
 Κεντρική Σκηνή «Αστεριών»

4. Δρώμενο του συλλόγου «Ηλιαχτίδα»
 Κεντρική Σκηνή «Αστεριών»

Ακολουθεί η πρώτη παράσταση της Πανεπιστημιάδας

από την φοιτητική ομάδα του Πανεπιστημίου Πατρών (Τμ.Αγρινίου) με τίτλο: «Κυριακάτικος Περίπατος» του Ζώρζ Μισέλ


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΩΝ & ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ  

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17/5/2019/ ΏΡΑ : 21.15
ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΩΝ ΤΜ.ΑΓΡΙΝΟΥ-ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ             
«ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΟΣ ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ» ΤΟΥ ΖΩΡΖ ΜΙΣΕΛ  
διάρκεια: 70΄λεπτά
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ


ΣΑΒΒΑΤΟ 18/5/2019/ ΏΡΑ :  19.30

1η Παράσταση ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ
«ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΡΑΣ, ΕΓΩ!»  ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΣ ΠΛΗΣΗ
διάρκεια: 45΄λεπτά
ΜΙΚΡΗ ΣΚΗΝΗ

2η Παράσταση / ΏΡΑ: 21.15  ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ «ΤΡΙΤΟΣ ΟΡΟΦΟΣ»
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ  ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ /ΒΟΛΟΥ
« Η ΟΠΕΡΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΡΑΣ » ΤΟΥ ΜΠΕΡΤΟΛΝΤ ΜΠΡΕΧΤ
διάρκεια: 1,40΄ λεπτά
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ


ΚΥΡΙΑΚΗ  19/5/2019/ ΏΡΑ : 21.15


ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ Α.Π.Θ. ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ  Χ.Ν.Ο.Υ.
« ΟΙ ΦΥΣΙΚΟΙ » ΤΟΥ  ΝΤΥΡΕΝΜΑΝΤ ΦΡΗΝΤΡΙΧ
διάρκεια: 120 λεπτά
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

ΔΕΥΤΕΡΑ 20/5/2019  ΏΡΑ : 21.15


Α.Π.Θ.  ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ  Θ.Ο.ΦΙΛ. THEATROLLS         
« Η ΤΕΛΕΤΗ » ΤΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΜΑΤΕΣΗ
διάρκεια: 80 λεπτά
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ



ΤΡΙΤΗ 21 /5/2019  ΏΡΑ : 21.15


ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ ΤΜΗΜΑ ΘΕΑΤΡΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ
ΤΟΥ ΝΑΥΠΛΙΟΥ Memoriae Theatre Group
Τίτλος έργου: « ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ» ΤΗΣ  REZA DE WET
διάρκεια: 80 λεπτά
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 22 /5/2019  ΏΡΑ : 21.15


ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ  ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ : AfterLotus
Τίτλος έργου: «  ΧΑΟΣ» ΤΟΥ LUIGI  PIRANDELLO
διάρκεια: 90 λεπτά
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

ΠΕΜΠΤΗ 23 /5/2019  ΏΡΑ : 19.00


1η Παράσταση  ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ NIS ΣΕΡΒΙΑΣ                                                                                              
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ  ΣΧΟΛΗ – UNIVERSITY OF NIS
Τίτλος έργου: «ΣΚΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΤΗΣ ΣΕΡΒΙΑΣ»
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

2η Παράσταση/  ΏΡΑ: 21.15 ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ «ΝΕΟΦΙΤ ΡΙΛΣΚΙ» ΜΠΛΑΓΚΟΕΒΓΚΡΑΝΤ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ
Τίτλος έργου: « ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ » ΤΟΥ ΑΝΤΟΝ ΤΣΕΧΩΦ
διάρκεια: 70 λεπτά – ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  24/5/2019 / ΏΡΑ : 21.15
ΙΟΝΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ
ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ : « ΑΝΕΒΑ ΜΗΛΟ- ΚΑΤΕΒΑ ΡΟΔΙ»
Τίτλος έργου:  : «Η ΣΤΡΙΓΓΛΑ»  ΜΟΥΣΙΚΟΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
διάρκεια: 1,10΄ – ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

ΣΑΒΒΑΤΟ  25/5/2019 / ΏΡΑ : 21.15
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ  «Θ.Ο.Ο.Π.Α»
Τίτλος έργου: «Ο ΤΡΩΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ» ΤΟΥ ΖΑΝ ΖΙΡΩΝΤΟΥ
διάρκεια: 1.45΄ – ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ  ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΣΚΗΝΗ

1. ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ  ΠΛΗΣΗ
Σεμινάριο
ΤΙΤΛΟΣ : «ΘΕΑΤΡΟ & ΑΥΤΙΣΜΟΣ Αποδοχή και αυτογνωσία»
ΣΑΒΒΑΤΟ 18/05/2019  
ΜΙΚΡΗ ΣΚΗΝΗ /  ΏΡΑ: 5.30΄ μ.μ.

2. ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΓΙΑΜΑΛΗ
ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ: ΟΡΘΟΦΩΝΙΑΣ  
ΚΥΡΙΑΚΗ 19/05/2019
ΜΙΚΡΗ ΣΚΗΝΗ / Α΄ τμήμα: ΏΡΑ 11.00΄π.μ. & Β΄ τμήμα: 6.00΄ μ.μ.

3. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΟΥΓΑΡΗΣ
 Βιωματικό Σεμινάριο
ΤΙΤΛΟΣ : «Βάκχες- Ζήλεια, πανουργία, μισαλλοδοξία και εθνική ψυχολογία»  
ΔΕΥΤΕΡΑ 20 /05/2019
ΜΙΚΡΗ ΣΚΗΝΗ / ΏΡΑ:  10.00΄ π.μ.

4. Dromocosmicas
Σεμινάριο /Παράσταση : “Vagor& Bellavita” Τεχνικές Θεάτρου  Δρόμου
ΤΕΤΑΡΤΗ 22/05/2019
ΜΙΚΡΗ ΣΚΗΝΗ / ΏΡΑ:  7.00΄μ.μ.

5. ΧΡΥΣΗ ΓΙΑΝΤΣΙΟΥ
Σεμινάριο
ΑΤΕΛΙΕ : «ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΑ ΧΝΑΡΙΑ ΤΩΝ ΔΑΝΑΪΔΩΝ : Με τον Μίτο στον Μύθο»
ΠΕΜΠΤΗ 23 /05/2019
ΜΙΚΡΗ ΣΚΗΝΗ / ΏΡΑ: 3.00΄ μ.μ.

6. ΒΙΚΥ ΠΑΡΑΣΧΟΥ
Σεμινάριο
Τίτλος: «Εισαγωγή στην κίνηση και τον αυτοσχεδιασμό»
ΣΑΒΒΑΤΟ 25/05/2019
ΜΙΚΡΗ ΣΚΗΝΗ / ΏΡΑ: 6.00΄μ.μ.

Για δηλώσεις συμμετοχής στο σεμινάριο οι ενδιαφερόμενοι  μπορούν να καλούν καθημερινά και ώρες γραφείου στα τηλέφωνα του Θεάτρου 2321054585 & 2321054268