Η Περιφερειακή Ενότητα Σερρών βράβευσε Σερραίους αθλητές με ειδικές ικανότητες

Εξαιρετικές πανελλήνιες διακρίσεις κατά το έτος 2018 πέτυχαν Σερραίοι αθλητές με ειδικές ικανότητες, κάνοντας περήφανες τις Σέρρες

Η Περιφερειακή Ενότητα Σερρών βράβευσε το πρωί της Τετάρτης 27 Φεβρουαρίου 2019 τους συγκεκριμένους αθλητές , ως μια ελάχιστη ένδειξη τιμής για τη μεγάλη επιτυχία τους.

Ο Αντιπεριφερειάρχης Σερρών Γιάννης Μωυσιάδης υποδέχτηκε με ιδιαίτερη χαρά τους νέους αθλητές και επισήμανε πως η Περιφερειακή Ενότητα Σερρών θεωρεί πάντα καθήκον της να επιβραβεύει τα παιδιά που ασχολούνται με τον αθλητισμό και αποτελούν το φωτεινό παράδειγμα για όλη τη νεολαία.

«Είμαι πολύ συγκινημένος που για ακόμη μία φορά βλέπω αυτή την αίθουσα να γεμίζει με νέους ανθρώπους που έχουν ταλέντο, πάθος και όνειρα. Σας αξίζουν θερμά συγχαρητήρια για τις εξαιρετικές σας επιδόσεις σε πανελλήνιες αθλητικές διοργανώσεις. Μας κάνετε πραγματικά περήφανους, καθώς αποδεικνύετε πως με θέληση, σκληρή δουλειά και πίστη όλα μπορούν να επιτευχθούν. Εύχομαι ολόψυχα αυτή η επιτυχία σας να είναι μόνο η αρχή για ακόμη περισσότερες σε όλη σας της ζωή» τόνισε μεταξύ άλλων ο Γιάννης Μωυσιάδης.

 Πολλά συγχαρητήρια και θερμές ευχές για μια σπουδαία πορεία τόσο στον αθλητισμό όσο και στη ζωή τους έδωσε στους αθλητές και ο Πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου Κεντρικής Μακεδονίας Παναγιώτης Σπυρόπουλος. Ο κ. Σπυρόπουλος συνεχάρη επίσης τα αθλητικά σωματεία, τους προπονητές και φυσικά τους γονείς των αθλητών.

Την εκδήλωση συντόνισε ο Προϊστάμενος του τμήματος Κοινωνικής Αλληλεγγύης της Περιφερειακής Ενότητας Σερρών Βασίλης Βαφειάδης, ο οποίος επίσης εξέφρασε τη μεγάλη του χαρά για τις επιτυχίες των αθλητών και τους ευχήθηκε τα καλύτερα για το μέλλον. 

ΑΘΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΒΡΑΒΕΥΤΗΚΑΝ

Οι αθλητές και οι αθλήτριες του ΜΓΣ Πανσερραϊκού που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας 24-25 Ιουνίου κατέκτησαν συνολικά 16 χρυσά,8 ασημένια και 6 χάλκινα μετάλλια . Την αποστολή συνόδευαν οι προπονητές του συλλόγου Ευδοξία Καριοφυλλάκη και Αναστάσιος Κουνούπης, η έφορος του τμήματος ΑΜΕΑ του ΜΓΣ Πανσερραϊκός Θωμαή Θεοδωρίδου (Ειδική Γραμματέας στο Δ.Σ. Ε.Α.ΟΜ.ΑμεΑ) και ο Νικόλαος Κηπουρούς από τα Ειδικό σχολείο Σερρών.

  1. Παύλος Τσιατάς

2 χρυσά μετάλλια δισκοβολία και σφαιροβολία

  1. Θανάσης Βαγενάς

2 χρυσά μετάλλια σφαιροβολία (πανελλήνιο ρεκόρ) και ακοντισμός

  1. Στέλιος Λιούλιος

2 χρυσά μετάλλια δισκοβολία και σφαιροβολία, 2 χρυσά μετάλλια κολύμβηση καθώς και 1 ασημένιο και ένα χάλκινο

  1. Απόστολος Βαφειάδης

2 ασημένια μετάλλια δισκοβολία και σφαιροβολία

  1. Γιάννης Τζέκος

Ασημένιο μετάλλιο στα 800 μέτρα καθώς και 4η θέση στη σφαιροβολία

  1. Βαγγέλης Σγούρας

2 χάλκινα μετάλλια δισκοβολία και σφαιροβολία

  1. Δημήτριος Λαζάκης

1 χρυσό μετάλλιο σφαιροβολία καθώς και 2η θέση με συμμετοχή σε σκυταλοδρομία 4χ100 μέτρα

  1. Σπύρος Ουζούνης

1 χάλκινο μετάλλιο στα 100 μέτρα

  1. Κώστας Κηπουρός

2 χρυσά μετάλλια στα 800 μέτρα και στα 1500 μέτρα καθώς και 2η θέση με συμμετοχή σε σκυταλοδρομία 4χ100 μέτρα

  1. Δημήτριος Κρικώνης

1 ασημένιο μετάλλιο σφαιροβολία

  1. Χαρίκλεια Σταγιοπούλου

2 χρυσά μετάλλια στα 100 μέτρα και στα 200 μέτρα καθώς και 3 χρυσά μετάλλια και 2 χάλκινα στην κολύμβηση

12.Κατερίνα Λαζάκη

 Χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος

13. Αλεξάνδρα Γραμματικού

2 ασημένια μετάλλια στα 100 μέτρα και στο άλμα εις μήκος

14. Πολυξένη Πάνου

2 ασημένια μετάλλια στα 100 μέτρα και στα 200 μέτρα

15. Σουλτάνα Γαϊδαρτζή

Χρυσό μετάλλιο σκυταλοδρομίας 4χ100 και 4χ400

 Χάλκινο μετάλλιο στα 100 μέτρα

16. Ευαγγελία Φούρναρη

Χρυσό μετάλλιο σκυταλοδρομίας 4χ100 και 4χ400

Χάλκινο μετάλλιο σφαιροβολία

17. Παναγιώτα Χάψα

Χρυσό μετάλλιο σκυταλοδρομίας 4χ100 και 4χ400

6η θέση στα 100 μέτρα

18. Θεοδώρα Τσίλιου

      Χρυσό μετάλλιο σκυταλοδρομίας 4χ100 και 4χ400

19. Ευάγγελος Λαζάκης

Ασημένιο μετάλλιο σκυταλοδρομίας 4χ100

6η θέση σφαιροβολία

ΚΑΑΜΕΑ

20.Αθανάσιος Κύρκογλου

2 χρυσά μετάλλια στην ιππασία

1 ασημένιο μετάλλιο σκυταλοδρομίας 4χ100

6η θέση 400 μέτρα

6η θέση 800 μέτρα

21. Βασίλης Τοπούζης

2 χρυσά μετάλλια στα 100 μέτρα και στα 200 μέτρα(Πανελλήνιο ρεκόρ)

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑμεΑ (Αθήνα 19-20 Μαΐου ΟΑΚΑ)

22.Σταυρούλα Σίσκου

2 χρυσά μετάλλια (πανελλήνια ρεκόρ) 50-100 ελεύθερο

23.Γεώργιος Μαυροπετσάκης

3 χρυσά μετάλλια και 2 πανελλήνια ρεκόρ στα 50-100 ελεύθερο και 50 ύπτιο

ΚΕΝΤΡΟ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗΣ ΙΠΠΑΣΙΑΣ ΣΕΡΡΩΝ

Υπεύθυνη Κέντρου: Μαρία Λίγκα

Προπονήτρια : Χριστίνα Δημητρακοπούλου

24. Μαρίνα Βελίκη

1 χάλκινο μετάλλιο

25. Πασχαλία Κουκούλη

2 Χρυσά μετάλλια

26.Βασίλης Παπαδόπουλος

1 Χρυσό μετάλλιο